NXF1S0303MC-R13
DigiKey Part Number
NXF1S0303MC-R13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXF1S0303MC-R13
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3.135V - 3.465V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
59%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3.135V
Package / Case
14-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
3.465V
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.19" H (15.2mm x 10.7mm x 4.8mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
303mA