MYMGK1R820ERSR
DigiKey Part Number
811-3255-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3255-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3255-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R820ERSR
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 20A 8V - 14V Input
EDA/CAD Models
MYMGK1R820ERSR Models
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
89.2%
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.22" H (10.5mm x 9.0mm x 5.6mm)
Voltage - Input (Min)
8V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A