MYMGK1R812ERSR
DigiKey Part Number
811-3893-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3893-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3893-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R812ERSR
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 22W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 12A 8V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYMGK1R812ERSR Models
Category
Power (Watts)
22 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90.4%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
37-SMD Module
Voltage - Input (Min)
8V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.22" H (10.5mm x 9.0mm x 5.6mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
12A