MGJ6D242005DC
DigiKey Part Number
811-3248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ6D242005DC
Description
DC DC CONVERTER 20V -5V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -5V 240mA, 240mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGJ6D242005DC Models
Category
Current - Output (Max)
240mA, 240mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Outputs
2
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.79" L x 1.09" W x 0.39" H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm)