78SR-3.3/2-C
DigiKey Part Number
811-1118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78SR-3.3/2-C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 8V - 32V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
78SR-3.3/2-C Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OTP, SCP
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
8V
Size / Dimension
0.80" L x 0.33" W x 0.85" H (20.3mm x 8.4mm x 21.6mm)
Voltage - Input (Max)
32V