XRCGA16M000F5A2AR0
DigiKey Part Number
490-XRCGA16M000F5A2AR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGA16M000F5A2AR0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGA16M000F5A2AR0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGA16M000F5A2AR0
Description
CRYSTAL 16.0MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±50ppm Crystal 6pF 350 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
350 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±150ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±50ppm