LQW32FT6R8M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT6R8M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT6R8M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT6R8M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT6R8M8HL
Description
FIXED IND 6.8UH 600MA 160 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 160mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)