LQW32FT100M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT100M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT100M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT100M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT100M8HL
Description
FIXED IND 10UH 460MA 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 460 mA 240mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
65MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)