LQM31PN1R0M00L
DigiKey Part Number
490-4039-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4039-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4039-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM31PN1R0M00L
Description
FIXED IND 1UH 1.2A 150 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.2 A 150mOhm Max 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM31PN1R0M00L Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
60MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1206
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)