GXT155R61C105KE01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 228,697
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 19,394
Datasheet
Taiyo Yuden
In Stock: 566
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GXT155R61C105KE01D
DigiKey Part Number
490-GXT155R61C105KE01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXT155R61C105KE01D
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GXT155R61C105KE01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)