GRT155R61C105KE01J
DigiKey Part Number
490-GRT155R61C105KE01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT155R61C105KE01JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT155R61C105KE01JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT155R61C105KE01J
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRT155R61C105KE01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)