GRM31CR71H105KA61L
DigiKey Part Number
490-3908-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-3908-1-ND - Cut Tape (CT)
490-3908-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR71H105KA61L
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GRM31CR71H105KA61L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)