GRM21BR71E225ME11L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
KEMET
TDK
TDK
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR71E225ME11L
DigiKey Part Number
490-GRM21BR71E225ME11LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR71E225ME11L
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR71E225ME11L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)