GRJ188R61A106ME11D
DigiKey Part Number
490-GRJ188R61A106ME11DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRJ188R61A106ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRJ188R61A106ME11DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ188R61A106ME11D
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ188R61A106ME11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)