GQM1875C2E120JB12D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 2,390
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 4,018
Datasheet
Direct
KEMET
Johanson Technology Inc.
Vishay Vitramon
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
Johanson Technology Inc.
12 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GQM1875C2E120JB12D
DigiKey Part Number
490-GQM1875C2E120JB12DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GQM1875C2E120JB12DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GQM1875C2E120JB12DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM1875C2E120JB12D
Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GQM1875C2E120JB12D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)