GCM155R71H682KA55D
DigiKey Part Number
490-11152-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11152-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11152-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155R71H682KA55D
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM155R71H682KA55D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)