GCM1555C1H7R0BA16J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 10,514
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 5,429
Datasheet
KYOCERA AVX
7 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCM1555C1H7R0BA16J
DigiKey Part Number
490-GCM1555C1H7R0BA16JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C1H7R0BA16J
Description
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM1555C1H7R0BA16J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)