GCJ21AR72E152KXJ1D
DigiKey Part Number
490-5590-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5590-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5590-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ21AR72E152KXJ1D
Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ21AR72E152KXJ1D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)