GCJ216R71H103KA01D
DigiKey Part Number
490-5841-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5841-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5841-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ216R71H103KA01D
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ216R71H103KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)