GCJ188R72A102KA01D
DigiKey Part Number
490-5777-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5777-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5777-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ188R72A102KA01D
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ188R72A102KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)