GCD188R72A102KA01D
DigiKey Part Number
490-17739-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-17739-1-ND - Cut Tape (CT)
490-17739-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCD188R72A102KA01D
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCD188R72A102KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)