AI-50240N
DigiKey Part Number
314-AI-50240N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-50240N
Description
12-10 NYLON INSULATED 1/4 RING T
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector 1/4 Stud Circular 10-12 AWG Crimp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Termination
Crimp
Packaging
Bag
Wire Gauge
10-12 AWG
Part Status
Active
Insulation
Insulated
Terminal Type
Circular
Color
Yellow
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Contact Material
Copper Alloy
Thickness
0.038" (0.97mm)
Contact Finish
Electro-Tin
Width - Outer Edges
0.558" (14.17mm)
Insulation Diameter
0.240" (6.10mm)
Length - Overall
1.300" (33.02mm)