LI120-20B48R2S
DigiKey Part Number
2725-LI120-20B48R2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LI120-20B48R2S
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
89%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.42" W x 4.92" H (100.0mm x 36.0mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cULus, EN, UKCA, UL
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
48V