K7815T-500R3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Traco Power
In Stock: 12
Datasheet
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 19V - 36V Input
K7815T-500R3
DigiKey Part Number
2725-K7815T-500R3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K7815T-500R3
Description
DC DC CONVERTER 15V 7.5W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
7.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
19V
Package / Case
10-SMD Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)