MPM3805GQB-33-P
DigiKey Part Number
1589-1259-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1259-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1259-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3805GQB-33-P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 600mA 2.5V - 6V Input
EDA/CAD Models
MPM3805GQB-33-P Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Supplier Device Package
12-QFN (3x2.5)
Voltage - Input (Max)
6V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
600mA