Image for MPM3695GPJ-20-0022-T is not available
MPM3695GPJ-20-0022-T
DigiKey Part Number
1589-MPM3695GPJ-20-0022-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3695GPJ-20-0022-T
Description
3V TO 16V INPUT, CONTINUOUS 25A
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.5 ~ 5.5V 25A 3V - 16V Input
EDA/CAD Models
MPM3695GPJ-20-0022-T Models
Category
Current - Output (Max)
25A
Mfr
Power (Watts)
138 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
29-PowerCLGA Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.20" L x 0.24" W x 0.17" H (5.0mm x 6.0mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Max)
16V