EVM3805B-12-QB-00A
DigiKey Part Number
1589-EVM3805B-12-QB-00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM3805B-12-QB-00A
Description
EVAL BOARD FOR MPM3805B12
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MPM3805B-12 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
600mA
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Voltage - Input
2.5V ~ 6V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
3.5MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
MPM3805B-12
Voltage - Output
1.2V