EVM3683-10-MN-01A
DigiKey Part Number
1589-EVM3683-10-MN-01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM3683-10-MN-01A
Description
EVAL BOARD FOR MPM368310
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MPM3683-10 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
10A
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Voltage - Input
4V ~ 16V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
MPM3683-10
Voltage - Output
1.2V