VSM-08-30-200-50-04-N1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-VSM-08-30-200-50-04-N1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VSM-08-30-200-50-04-N1 |
Description | VSM-08-30-200-50-04-N1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 240 Connector Header, Male Pins Through Hole High Speed |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 8 |
Manufacturer AirBorn, a Molex company | Number of Columns 30 |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Termination Solder |
Part Status Active | Features Board Guide, Jackscrew |
Connector Usage Backplane | Contact Finish Gold |
Connector Type Header, Male Pins | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Connector Style High Speed | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions 240 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 200VAC |
Pitch 0.050" (1.27mm) |