MM-212-021-1A3-0000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-MM-212-021-1A3-0000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MM-212-021-1A3-0000 |
Description | CONN MICRO-D PLUG 21POS SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector |
Series | Termination Solder Cup |
Packaging Tray | Primary Material Metal |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Mounting Type | Contact Material Beryllium Copper |
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |