Image for DSA-501MA-05(UL) is not available
DSA-501MA-05(UL)
DigiKey Part Number
2259-DSA-501MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA-501MA-05(UL)
Description
GDT 500V 1.5KA 2 POLE TH
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 500 V 1500A (1.5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
1500A (1.5kA)
Manufacturer
Mitsubishi Materials U.S.A. Corporation
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Bulk
Fail Short
No
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
500 V