12LF-78PT-40
DigiKey Part Number
3275-12LF-78PT-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LF-78PT-40
Detailed Description
Linear Actuator Brushed (Coreless) 1.575" (40.00mm) Lead Screw Integrated Controller 12VDC
Category
Voltage - Rated
12VDC
Accuracy
30µm
Stroke Length
1.575" (40.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
35.07lbf (156.0N)
Speed
0.34 in/s (8.5 mm/s)
Duty Cycle
50%