12LF-42PT-53
DigiKey Part Number
3275-12LF-42PT-53-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LF-42PT-53
Detailed Description
Linear Actuator Brushed (Coreless) 2.087" (53.00mm) Lead Screw Integrated Controller 12VDC
Category
Voltage - Rated
12VDC
Accuracy
40µm
Gear Reduction Ratio
20
Stroke Length
2.087" (53.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
18.88lbf (84.0N)
Speed
0.67 in/s (17.1 mm/s)
Duty Cycle
50%