12LF-17PT-90
DigiKey Part Number
3275-12LF-17PT-90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LF-17PT-90
Detailed Description
Linear Actuator Brushed (Coreless) 3.563" (90.50mm) Lead Screw Integrated Controller 12VDC
Category
Voltage - Rated
12VDC
Accuracy
50µm
Gear Reduction Ratio
10
Stroke Length
3.563" (90.50mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
7.64lbf (34.0N)
Speed
3.64 in/s (92.4 mm/s)
Duty Cycle
50%