MSR7805-03.3BW
DigiKey Part Number
5943-MSR7805-03.3BW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR7805-03.3BW
Description
DC/DC CONVERTER,W,36V IN,3.3V OU
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter Output 3.3V 500mA 4.75V - 36V Input
Category
Power (Watts)
3.3 W
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Features
Proportional Output
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.46" L x 0.40" W x 0.30" H (11.7mm x 10.2mm x 7.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
500mA