MPO-550C-19
DigiKey Part Number
5943-MPO-550C-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPO-550C-19
Description
AC/DC MED OPENFRAME,550W, 19VOUT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Voltage - Output 1
19V
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Packaging
Box
Features
Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.59" H (127.0mm x 76.2mm x 40.4mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC