TC1550TG-G
DigiKey Part Number
TC1550TG-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1550TG-GCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1550TG-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1550TG-G
Description
MOSFET N/P-CH 500V 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 500V Surface Mount 8-SOIC
EDA/CAD Models
TC1550TG-G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
55pF @ 25V, 70pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Configuration
N and P-Channel
Supplier Device Package
8-SOIC
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60Ohm @ 50mA, 10V