TC1015-4.0VCT713 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TC1015-4.0VCT713 |
Description | IC REG LINEAR 4V 100MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TC1015-4.0VCT713 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 80 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 64dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 4V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 100mA | Base Product Number |