PIC32MX460F512LT-80V/BG
DigiKey Part Number
PIC32MX460F512LT-80V/BG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX460F512LT-80V/BG
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 121TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX460F512LT-80V/BG Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz