PIC18F452T-I/L
DigiKey Part Number
PIC18F452T-I/LTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F452T-I/LCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F452T-I/LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F452T-I/L
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
EDA/CAD Models
PIC18F452T-I/L Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz