PIC16F886T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F886T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F886T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F886T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F886T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16F886T-I/SS Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)