PIC16F874AT-I/L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 192
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
PIC16F874AT-I/L
DigiKey Part Number
PIC16F874AT-I/L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F874AT-I/L
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz