PIC16F873-20/SO is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 218
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 4,505
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC
PIC16F873-20/SO
DigiKey Part Number
PIC16F873-20/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F873-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PIC16F873-20/SO Models
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)