PIC12F1822-E/SN
DigiKey Part Number
PIC12F1822-E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1822-E/SN
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12F1822-E/SN Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)