MIC5323-1.8YD5-TR
DigiKey Part Number
576-4194-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-4194-1-ND - Cut Tape (CT)
576-4194-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5323-1.8YD5-TR
Description
IC REG LIN 1.8V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5323-1.8YD5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA