MIC37101-3.3YM
DigiKey Part Number
576-1760-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37101-3.3YM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC37101-3.3YM Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V