MCP45HV31-103E/ST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface 14-TSSOP
MCP45HV31-103E/ST
DigiKey Part Number
MCP45HV31-103E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP45HV31-103E/ST
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP45HV31-103E/ST Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
128
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C