MCP4461-103E/ML | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCP4461-103E/ML-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP4461-103E/ML |
Description | IC DIG POT 10K 20-QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps I2C Interface 20-QFN (4x4) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP4461-103E/ML Models |
Category | Memory Type Non-Volatile |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V |
Series | Features Mute, Selectable Address |
Packaging Tube | Tolerance ±20% |
Part Status Active | Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package 20-QFN (4x4) |
Configuration Potentiometer | Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad |
Number of Circuits 4 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |