MCP4461-103E/ML
DigiKey Part Number
MCP4461-103E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4461-103E/ML
Description
IC DIG POT 10K 20-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps I2C Interface 20-QFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4461-103E/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Series
Features
Mute, Selectable Address
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
20-QFN (4x4)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C