MCP42U83T-104E/ST
DigiKey Part Number
150-MCP42U83T-104E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP42U83T-104E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP42U83T-104E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP42U83T-104E/ST
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)
9ppm/°C
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)